Formularz PIT-36L potocznie nazywany jest także podatkiem liniowym. Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów określa, że deklaracja PIT-36L przeznaczona jest dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c lub 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2002 roku, poz. 2647, z późn. zm.).
Wykorzystując formularz PIT-36L, rozliczać się mogą wyłącznie podatnicy, którzy rozliczają się indywidualnie.
Formularze, które stanowią załączniki do zeznania PIT-36L
- PIT/B – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym;
- PIT/O – dla osób, które dokonują odliczeń od dochodu tj. m.in. ulga termomodernizacyjna, ulga IKZE, darowizny na cele kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 9 lit. d ustawy.
- PIT/ZG – informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym w danym roku podatkowym podatku;
- PIT/Z – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest prowadzona przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- PIT/BR – czyli tzw. ulga B+R, dotyczy odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (tzw. kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 26e ust. 2 i 3 ustawy).
- PIT/DS – informacja o działach specjalnych produkcji rolnej prowadzonych indywidualnie bądź wspólnie z innymi podatnikami lub w formie spółki niebędącej osobą prawną oraz o przychodach, kosztach, dochodach lub stratach z tej działalności.
- PIT/IP – informacja o wysokości dochodu (poniesionej straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
- PIT/NZI – informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku okreslonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków.
- PIT/PM – informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku tymczasowo przeniesionego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- PIT/SE – informacja o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu.
- PIT/IP – informacja o wysokości dochodu (poniesionej straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
- PIT/MIT – składany jest przez podatników kiedy płacą tzw. podatek mały z tytułu korzystania w działalności gospodarczej ze środka trwałego bedącego budynkiem : własnym lub wspólwłasnością podatnika, jest składnikiem majątku firmy, został w całosci lub w części oddany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy i jest położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Od 2018 roku formularz funkcjonuje również jako PIT-36LS, który jest przeznaczony dla podatników będących przedsiębiorstwem w spadku, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c ustawy. Od 2019 roku PIT-36LS funkcjonuje jako niezależny formularz.
Załącznikami do zeznania PIT-36LS są m. in.: PIT/B, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/BR PIT/IP, PIT/PM, PIT/NZS i PIT/MIT.
Złożenie zeznania podatkowego
Roczne rozliczenie podatkowe PIT należy złożyć w urzędzie skarbowym. Można to uczynić bezpośrednio – udając się do urzędu osobiście bądź nadając zeznanie. Ordynacja podatkowa daje podatnikowi możliwość wysłania zeznania PIT przez internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Rozlicz się z fiskusem już dziś – wypełnij PIT online w serwisie pitroczny.pl.