Dochody ze sprzedaży kapitałów pieniężnych dotyczą podatników, którzy w danym roku uzyskali przychody z tytułu:
- Odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych;
- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka);
- pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających;
- udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
- Objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Art. 30b Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
1. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
2. Dochodem jest różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych a kosztami uzyskania przychodów, osiągnięta w roku podatkowym.
3. Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeśli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających, następują w wykonywaniu działalności gospodarczej.
5. Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z innymi dochodami.
5a. Jeśli podatnik osiąga dochody, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
5b. W przypadku podatnika, który uzyskuje dochody wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zasadę określoną w ust. 5a stosuje się odpowiednio.
5c. Jeżeli podatnik, osiąga przychody ze źródeł położonych:
- w Republice Austrii, Wielkim Księstwie Luksemburga, Księstwie Andory, Księstwie Liechtensteinu, Księstwie Monako, Republice San Marino i Konfederacji Szwajcarskiej
- bądź na terytoriach zależnych lub terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych,
podatek od tych przychodów (dochodów) zapłacony w wyżej wymienionych państwach, oraz na wyżej wymienionych terytoriach, podlega odliczeniu od kwoty podatku obliczonego zgodnie z ust. 1 oraz z ust. 5a i 5b.
6. Po zakończeniu roku podatkowego, podatnik jest obowiązany w rocznym zeznaniu podatkowym PIT wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym:
- z odpłatnego zbycia papierów wartościowych;
- z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych;
- z realizacji praw z nich wynikających;
- z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
i obliczyć należny podatek dochodowy.
Najszybciej wypełnisz rozliczenie podatkowe online. Skorzystaj z darmowej aplikacji do rozliczeń podatkowych serwisu pitroczny.pl, a rozliczenie się z urzędem skarbowym nie będzie dla Ciebie problemem.
7. Jeżeli nie jest możliwa identyfikacja umarzanych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, umarzanych albo wykupywanych certyfikatów inwestycyjnych w tych funduszach lub w inny sposób unicestwianych tytułów udziału w funduszach kapitałowych, przyjmuje się, że kolejno są to odpowiednio jednostki, certyfikaty lub tytuły, począwszy od nabytych przez podatnika najwcześniej (FIFO). Zasadę, o której mowa w zdaniu pierwszym, stosuje się odrębnie dla każdego rachunku inwestycyjnego.