Co 10 bezrobotny otrzymuje dotację na rozpoczęcie własnej działalności. Dzięki pieniądzom z powiatowych urzędów pracy, 85% firm kontynuuje swą działalność. Niestety tylko 3% dotowanych przedsiębiorstw funkcjonuje dłużej niż 3 lata. Średnie dofinansowanie przyznawana przez PUP wynosi ponad 16 tys. zł.
Dane płynące z raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pokazują, że większość firm zakładanych przez bezrobotnych nie zatrudnia pracowników. Nowymi przedsiębiorcami stają się zazwyczaj mężczyźni i to oni częściej korzystają z pomocy finansowej. W latach 2008 – 2011 na dotacje przeznaczono prawie 3,5 mld zł. z czego skorzystało 210 tys. niezatrudnionych osób. Większość przedsiębiorstw wciąż istnieje na rynku, choć ich działalność jest często pozorna. Po okresie, który zwalnia przedsiębiorców od zwrotu przyznanej kwoty, zawieszają oni działalność gospodarczą. Nie skutkuje to wykreśleniem z CEIDG, teoretycznie więc firmy takie wciąż funkcjonują, choć w rzeczywistości jest odwrotnie. Raport kreśli profil osoby starającej się o przyznanie dotacji – z reguły jest to mężczyzna o wyższym lub średnim (zawodowym) wykształceniu, bezrobotny ponad rok.
Aby ubiegać się o przyznanie dotacji należy złożyć wniosek spełniający warunki określone przepisami prawnymi. Większość urzędów pracy stawia jednak dodatkowe wymogi. Są one różne, począwszy od wkładu własnego, jaki przyszły przedsiębiorca winien wnieść, aby uzyskać dotację, skończywszy na odpowiednim stażu jako bezrobotny. Nie bez znaczenia pozostają predyspozycje danej osoby do prowadzenia biznesu, jej doświadczenie, kwalifikacje, czy chociażby wykształcenie.