Pracodawca powinien zapewnić okulary pracownikom, którzy posiadają odpowiednie zalecenie lekarskie oraz spędzają przed monitorem ekranowym minimum połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 16.03.2011 roku (nr DD3/033/30/CRS/11/95) wyjaśnia, na jakich zasadach należy rozliczać tego typu świadczenia.
Zgodnie z zapisami w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, z podatku PIT zwolnione są świadczenia rzeczowe oraz ich ekwiwalenty, które przysługują zgodnie z przepisami BHP, o ile reguły ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw i wydanych na ich podstawie przepisów.
Do tego rodzaju przepisów należy Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).
Zapewnienie okularów korygujących pracownikowi
Zlecone na podstawie badań okulistycznych okulary korygujące wzrok, mogą zostać przekazane pracownikowi przez pracodawcę bądź mogą zostać nabyte przez pracownika (w porozumieniu z pracodawcą), który otrzyma od pracodawcy zwrot poniesionych na ten cel wydatków. Konieczne jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji poświadczającej poniesiony wydatek (faktura).
Szkła kontaktowe dla pracownika
Jeśli lekarz zaleci pracownikowi stosowanie szkieł kontaktowych (soczewek kontaktowych) przy pracy z monitorem ekranowym, np. w przypadku gdy niemożliwe jest stosowanie korekcji okularowej, pracodawca również ma obowiązek ich zapewnienia. W takich szczególnych sytuacjach, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z podatku PIT również przy zapewnieniu pracownikowi korekcyjnych szkieł kontaktowych.
Źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl/