Opiekun prawny starszej osoby niepełnosprawnej ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu za 2010 rok (PIT 2010). Warunkiem koniecznym dokonania odliczenia jest obowiązek alimentacyjny wobec takiej osoby.
W przypadku sprawowania opieki nad małoletnimi dzieckiem, nie ma wątpliwości co do odliczeń z tytułu ulgi prorodzinnej. Możliwe jest zastosowanie takiej ulgi w przypadku dorosłych dzieci, jeśli podatnik (niekoniecznie rodzic tychże dzieci):
- wypełnia ciążący na nim obowiązek alimentacyjny
- oraz utrzymuje pełnoletnie dzieci niepełnosprawne (bez względy na ich wiek), które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (art. 6 ust. 4 pkt. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).
Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego wobec osoby niepełnosprawnej uzależniony jest, m.in. od stopnia pokrewieństwa – obciąża on krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Jego zakres zależny jest od potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zobowiązanego.
Należy pamiętać, iż kwota, którą można odliczyć za każde dziecko (w tym przypadku – osobę niepełnosprawną, wobec której wykonywany jest obowiązek alimentacyjny) w zeznaniu podatkowym za 2010 rok, wynosi 1112,04 zł, czyli 92,67 zł miesięcznie. Kwotę ulgi prorodzinnej wykazać należy w załączniku PIT/O i dołączyć do rocznej deklaracji podatkowej.
Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/